See nitrosamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "nitrosamine"
},
"expansion": "English nitrosamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English nitrosamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "nitrosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "nitrosamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "nitrosamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "nitrosamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"nitrosamine"
],
"id": "en-nitrosamiini-fi-noun-bpC6t8Vd",
"links": [
[
"nitrosamine",
"nitrosamine"
]
],
"qualifier": "oragnic chemistry",
"raw_glosses": [
"(oragnic chemistry) nitrosamine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈnitroˌsɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈnit̪ro̞ˌs̠ɑ̝miːni]"
},
{
"rhymes": "-ɑmiːni"
}
],
"word": "nitrosamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "nitrosamine"
},
"expansion": "English nitrosamine",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English nitrosamine).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "nitrosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "nitrosamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "nitrosamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "nitrosamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "nitrosamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "nitrosamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑmiːni",
"Rhymes:Finnish/ɑmiːni/5 syllables"
],
"glosses": [
"nitrosamine"
],
"links": [
[
"nitrosamine",
"nitrosamine"
]
],
"qualifier": "oragnic chemistry",
"raw_glosses": [
"(oragnic chemistry) nitrosamine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈnitroˌsɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈnit̪ro̞ˌs̠ɑ̝miːni]"
},
{
"rhymes": "-ɑmiːni"
}
],
"word": "nitrosamiini"
}
Download raw JSONL data for nitrosamiini meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.